Hakkımızda
Mutfağımız
İletişim
İnsan Kaynakları


İtalyan Usulü Yemek

rezervasyon

 

Aldo Bozzi 1984 yılında Manhattan'da ilk Mezzaluna’yı açtığında New Yorklular, ancak İtalya’ya gittiklerinde rastlayabilecekleri bu dekor ve lezzetle karşılaşınca Mezzaluna’ya çabuk alışıp çok sevdiler. Her sene 1000 civarında restoranın açılıp, ortalama sadece 2-3 tanesinin yoluna devam ettiği New York’ta, Mezzaluna hala yerini ve damak tadını korumaktadır. Mezzaluna restoranlar zincirinin Türkiye’deki ilki ise 1994 yılında İstanbul Nişantaşı’nda açılmıştır.


İzmir de dahil olmak üzere dünyadaki tüm Mezzalunalar'ı Floransalı mimar Roberto Magris çizmiş ve dekore etmiştir. Restoranların en önemli özelliklerinden biri duvarlardaki “Mezzaluna” temalı resimlerdir. Mezzaluna, İtalyanca “yarım ay” anlamına gelmektedir. İkinci anlamı ise İtalyan mutfaklarında kullanılan “sebze biçme” aletinin adıdır. Mezzaluna’nın logosu da buradan gelmektedir.

Dekorasyon elemanlarının çoğu İtalya’dandır. Toscana vazoları, Floransa orijinli küpler, seramikler ve Venedik maskelerinden oluşur.


Mezzaluna, uluslararası lezzet kuruluşu ZAGAT tarafından Avrupa’nın en iyi lokantaları arasında gösterilmektedir. Mezzaluna bu kuruluşun Top Europian Restaurants kitabına da girmeyi başarmıştır.

İzmir Mezzaluna, 2002 yılında bu zincirin bir parçası olarak özenle restore edilmiş tarihi bir yapı olan Konak Pier alış-veriş merkezi içerisinde açılmıştır. Mezzaluna İzmir şehir merkezinde, tek gerçek İtalyan restoranı oluşu, kışın içeriden de görünen deniz manzarası ile, bahar ve yaz aylarında deniz kıyısına koyduğu masalarıyla çok özel değerlendirilmektedir. 5 yılını yeni doldurmuş bir İtalyan restoranı olmasına rağmen Amerika ve Avrupa’da en çok satan (İngilizce) Türkiye

rehberi içinde bulunan İzmir’deki restoranlar bölümünde bağımsız olarak yayımlanan paragrafı sizlerle paylaşmak isteriz..

"This slick and glamorous Italian restaurant at the end of Konak Pier is ample proof of İzmir’s culinary supremacy. Snacks and salads are served all day but the chef’s talents shine in the evening, the decor is nautical outside with upmarket Italian furnishings inside."


Mezzaluna’nın kuruluş amacı İtalya dışında da gerçek İtalyan yemeklerinin aynı damak tadı ile en iyi şekilde servis edilebilmesidir. Bu amaçla tüm Mezzalunalar'da İtalyan şef olması şartı vardır. İzmir Mezzaluna’nın da İtalyan şefi Domenico Ranieri’dir.


Kendisi, dünyanın birçok yerinde (Meksika, Japonya, Avustralya, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri) İtalyan restoranlarında şeflik yapmıştır. Son durağı İzmir’i, İtalya’da kendi bölgesi olan Puglia’ya çok benzettiği için şehrimizde çok mutlu olduğunu söylemektedir. Bunun etkisini de aynı malzemeleri bulabildiğinden dolayı yaptığı İtalyan yemeklerinde de gözlemlemek bizler için büyük mutluluk teşkil etmektedir.

Mutfağımız ve güncel menümüz hakkında bilgi almak için lütfen mutfağımız bölümünü tıklayınız.

 

 
host by www.internettekiyerim.com